UniCloud to platforma chmurowa w modelu PaaS (Platform as a Service) bardzo często porównywana do platformy chmurowej firmy Amazon (Amazon Elastic Compute Cloud, w skrócie: Emazon EC2). Obie platformy mają wiele wspólnego:

  • są dedykowane do obsługi chmury obliczeniowej (z ang. „cloud computing”) i ułatwiania pracy w chmurze,
  • posiadają panel do obsługi przez www,
  • pozwalają na tworzenie i obsługę środowisk programistycznych,
  • posiadają bogaty wybór serwerów aplikacji oraz stosów oprogramowania,
  • mają rozbudowane funkcje konfiguracyjne wybranych środowisk i pojedynczych instancji.

Różnice w cennikach

Główną ideą opłat za usługi Amazon EC2 jest płatność za konkretne zasoby dodane w ramach instancji. Aby zapewnić sobie płynne działanie i nie obawiać się o zakup zbyt małych zasobów często wymagany jest zakup instancji dwukrotnie większej niż ta, której potrzebujesz. Nawet w momencie, kiedy Twoja aplikacja zużywa mniej zasobów niż te przypisane do pojedynczej instancji, nadal musisz płacić całą kwotę za przydzielone zasoby.

platnosc-unicloud

platnosc-inni

Na platformie UniCloud zasoby są alokowane w zależności od bieżącego użycia. Możesz również zmieniać rozmiar pojedynczej instancji bez dodatkowych migracji czy konfiguracji. Masz również możliwość automatycznego skalowania pionowego (jak również poziomego), dzięki czemu płacisz jedynie za zużywane zasoby.

Automatyczne skalowanie

Jednym z najważniejszych elementów w momencie wzrostu zainteresowania Twoją aplikacją/stroną www jest kwestia automatycznego skalowania. W pewnym momencie Twoje obecne zasoby stają się niewystarczające i przeważnie dopiero wtedy zastanawiasz się, w jaki sposób zwiększyć wydajność środowiska dla swojej aplikacji. Bardzo często nie jest to odpowiedni moment, gdyż konieczne są migracje, zmiany w konfiguracji, co wiąże się z czasową niedostępnością Twojej aplikacji czy strony www. Naprzeciw takim wymaganiom wychodzą właśnie rozwiązania chmurowe z automatycznym skalowaniem.

Decydując się na skalowanie na Amazon EC2 masz możliwość wykorzystania automatycznego skalowania poziomego, zarówno w górę, jak i w dół w zależności od warunków, które sprecyzujesz. Amazon EC2 nie pozwala jednak na automatyczne skalowanie pionowe – w takim wypadku musisz dokonać powiększenia swojej instancji / dokupienia nowej w celu uzyskania dodatkowych zasobów.

skalowanie-unicloud

Wykorzystując UniCloud dla swojej aplikacji masz możliwość automatycznego skalowania zarówno pionowego, jak i poziomego. Pionowe możesz skalować takie zasoby jak procesor (CPU) oraz pamięć RAM (wykonuje się to przy pomocy jednostki nazwanej cloudlet = 128 MB RAM i 400 MHz CPU). Definiujesz po prostu maksymalny możliwy limit cloudletów do wykorzystania w ramach Twojego środowiska i platforma UniCloud automatycznie przydziela wymagane i optymalne zasoby do bezproblemowego działania Twojej aplikacji (nie płacisz za maksymalne zasoby, a jedynie za bieżące zużycie).

skalowanie-poziome-unicloud

Oczywiście równie bezproblemowe jest skalowanie poziome w UniCloud poprzez zwykłe dodanie kolejnego serwera aplikacji. Można tego dokonać ręcznie w panelu administratora lub ustawić odpowiednie poziomy (triggery), przy których Twoje środowisko zostanie automatycznie rozbudowane.

Więcej na temat automatycznego skalowania w UniCloud oraz wyliczania zużycia zasobów możesz przeczytać w artykule pt. Automatyczne skalowanie w UniCloud.