Poznaj wyniki ciekawego testu dotyczącego instalowania aplikacji WordPress na różnych platformach w chmurze. Po lekturze dowiesz się, jaki jest najszybszy i najprostszy sposób na zainstalowanie WordPressa.

Sam WordPress aktualnie jest niezwykle popularnym oprogramowaniem typu open-source wykorzystywanym do szeroko rozumianego zarządzania treścią. Co więcej, udostępniany jest przez wszystkie firmy dostarczające usługi w chmurze. Na początek warto przeanalizować, jak z instalacją WordPressa dają sobie radę chmury: AWS (Amazon Web Services) i Microsoft Azure, a następnie UniCloud, który jest oparty o technologię Jelastic stosowaną w 26 krajach na świecie przez ponad 150 000 deweloperów.

Poniżej dostępny jest film (w języku angielskim), ukazujący przebieg testu. Nagranie trwa 10 minut.

Czas nagrania testu ustawiony był tak, aby moment rozpoczęcia tworzenia stron przy wykorzystaniu trzech platform był taki sam. Na wykresie poniżej można porównać jednostkowe czasy.

Czas na podsumowanie oraz analizę wad i zalet UniCloud, Azure i AWS.

porownanie wordpress na unicloud aws azure

UniCloud – technologia Jelastic

Jest szybki, przyjazny dla użytkownika i opłacalny, a do tego daje się łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

UniCloud udostępnia gotowy pakiet przeznaczony do tworzenia stron na WordPressie. Sama aplikacja jest prosta do zainstalowania i umożliwia pełną konfigurację ustawień.

Pakiety w UniCloud są bardzo proste do skonfigurowania, a ich instalacja zajmuje zaledwie parę kliknięć. Gdy strona jest już gotowa, dane dostępowe do aplikacji oraz bazy danych pojawią się na ekranie automatycznie. Dodatkowo te same informacje zostaną wysłane mailem.

W UniCloud aplikacja i baza danych jest przygotowywana w taki sposób, aby późniejsza zmiana konfiguracji przebiegała niezwykle łatwo i bez problemów. Kolejne modyfikacje, duplikowanie środowiska (m.in. w celu testowania czy zmian w kodzie strony) czy ustawienia automatycznego skalowania są bardzo proste i intuicyjne.
Zasoby na platformie UniCloud konfigurowane są na podstawie wcześniej określonych parametrów, które mogą być w każdej chwili modyfikowane. Koszt uzależniony jest od wykorzystania, a podstawowy szablon instalacyjny może kosztować około 20 PLN miesięcznie. W przypadku UniCloud nie płacisz za rozmiar serwera, lecz za faktycznie wykorzystane zasoby.

Microsoft Azure App Service

Dzięki dobremu marketingowi, Microsoft Azure cieszy się dużą popularnością.

Interfejs jest dość intuicyjny, mimo że uruchomienie WordPressa wymagało nieco większej liczby kliknięć. Najdłużej zajęło przygotowanie aplikacji i zasobów, również zainstalowanie trwało zdumiewająco długo. Co więcej, status na „Hello World!” chyba nie uaktualniał się automatycznie, więc wymagał klikania w „Odśwież”. Azure wymagał też samodzielnego ustawienia strony po tym, jak aplikacja została załadowana.

Koszt podstawowej wersji strony stworzonej przez Azure to około 200 PLN miesięcznie. Cena zależy od rozmiaru instancji serwera, który wybieramy podczas procesu instalacji.

 Amazon Web Services Marketplace

Amazon Web Services (AWS) posiada aplikacje stworzone przez różne firmy. Do testu wybrany został pakiet podstawowy, dostarczony przez Bitnami.

Aby zainstalować pakiet WordPressa, trzeba było najpierw zarezerwować instancję serwera. Rozmiar instancji decyduje o określeniu ceny za stronę.

Na interfejsie AWS roiło się od funkcji, należało wykonać również sporo instalacji manualnie, pomimo, że startowo został wybrany gotowy pakiet.

Proces instalacyjny zabrał mniej więcej dwa razy tyle czasu, co przy instalacji na UniCloud. Sporo czasu zajęło też odnalezienie hasła do WordPressa, które okazało się być ukryte w dzienniku aplikacji.

Ponieważ produkt został dostarczony przez firmę zewnętrzną, finalna wersja strony zawierała logo Bitnami w formie bannera umieszczonego w prawym dolnym rogu. Zatem należało jeszcze wyszukać w Google, jak można go usunąć.

Wnioski

Test pokazał, że takie aplikacje jak WordPress są szybkie do załadowania i nie wymagają zaawansowanej wiedzy, bez względu na to, której platformy używamy. Jednakże, wśród testowanych opcji wyróżnia się platforma UniCloud. Jest ona przyjazna dla użytkownika i szybka, a produkt końcowy był łatwiejszy do skonfigurowania, niż strony stworzone na pozostałych platformach. Podsumowując, UniCloud jest najłatwiejszym, najszybszym i najtańszym rozwiązaniem wśród testowych rozwiązań chmurowych.

Otagowano: