Panel Plesk jest potężnym narzędziem pozwalającym na sprawne zarządzanie serwerem oraz uruchamianymi na nim usługach. W poniższym artykule opisujemy, krok po kroku, proces instalacji panelu Plesk na platformie UniCloud w oparciu o serwer VPS CentOS.

 1. Po zalogowaniu do konta na platformie UniCloud przejdź do utworzenia nowego środowiska w lewym, górnym rogu. Na ekranie konfiguracji środowiska wybierz opcję uruchomienia serwera VPS.

  Konfigurując środowisko VPS dla panelu Plesk koniecznie włącz publiczny adres IPv4. Brak adresu uniemożliwi prawidłową konfigurację usługi
 2. Przechodzimy do wstępnej konfiguracji, przechodzimy w Ustawienia naszego serwera, wybieramy Zapora sieciowa, którą wyłączamy.
 3. Przed instalacją panelu Plesk koniecznie zaktualizuj pakiety systemu CentOS. W tym celu warto skorzystać z WebSSH (dostępny w panelu UniCloud) i polecenia: yum update.
 4. Pobierz instalator panelu Plesk poleceniem: wget https://autoinstall.plesk.com/plesk-installer
 5. Nadajemy uprawnienia za pomocą polecenia: chmod +x plesk-installer
 6. Uruchamiamy instalator za pomocą polecenia ./plesk-installer.
 7. Przechodzimy dalej za pomocą „f” oraz wciskając ENTER.
 8. Wybieramy interesującą nas opcję instalacji i przechodzimy przez kolejne kroki.
 9. Przechodzimy przez kolejne kroki wybierając odpowiednie opcje. W trakcie instalacji instalator Plesk może pobrać dodatkowe paczki z aktualizacjami, a sam proces nie powinen trwać dłużej niż 5 minut. W efekcie, jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, instalator poinformuje nas takim komunikatem:
 10. Konfiguracja pozostałych parametrów panelu odbywa się już w przeglądarce. Ustawimy wszystkie elementy naszego systemu.