Panel Plesk jest potężnym narzędziem pozwalającym na sprawne zarządzanie serwerem oraz uruchamianymi na nim usługach. W poniższym artykule opisujemy, krok po kroku, proces instalacji panelu Plesk na platformie UniCloud w oparciu o serwer VPS Ubuntu.

 1. Po zalogowaniu do konta na platformie UniCloud przejdź do utworzenia nowego środowiska w lewym, górnym rogu. Na ekranie konfiguracji środowiska wybierz opcję uruchomienia serwera VPS z systemem Ubuntu.

  Konfigurując środowisko VPS dla panelu Plesk koniecznie włącz publiczny adres IPv4. Brak adresu uniemożliwi prawidłową konfigurację usługi

 2. Przechodzimy do wstępnej konfiguracji, przechodzimy w Ustawienia naszego serwera, wybieramy Zapora sieciowa, którą wyłączamy.
   
 3. Przed instalacją panelu Plesk koniecznie zaktualizuj pakiety systemu Ubuntu. W tym celu warto skorzystać z WebSSH (dostępny w panelu UniCloud) i polecenia: apt-get update.
 4. Pobierz instalator panelu Plesk poleceniem: wget https://autoinstall.plesk.com/plesk-installer
 5. Nadajemy uprawnienia za pomocą polecenia: chmod +x plesk-installer
 6. Uruchamiamy instalator za pomocą polecenia ./plesk-installer. 
 7. Przechodzimy dalej za pomocą „f” oraz wciskając ENTER. 
 8. Wybieramy interesującą nas opcję instalacji i przechodzimy przez kolejne kroki. 
 9. Przechodzimy przez kolejne kroki wybierając odpowiednie opcje. W trakcie instalacji instalator Plesk może pobrać dodatkowe paczki z aktualizacjami, a sam proces nie powinen trwać dłużej niż 5 minut. W efekcie, jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, instalator poinformuje nas takim komunikatem:

 10. Konfiguracja pozostałych parametrów panelu odbywa się już w przeglądarce. Ustawimy wszystkie elementy naszego systemu.