CloudFest 2018 i UniCloud

W dniach 10-16 marca 2018 w Rust, Niemcy odbyła się jedna z największych na świecie konferencji dotycząca rozwiązań hostingowych: CloudFest. Ponad 6500 uczestników zapoznawało się z najnowszymi osiągnięciami IT, kierunkami rozwoju branży oraz uczestniczyło w licznych prezentacjach i spotkaniach. Oczywiście nie zabrakło tam również Centrum Danych Asseco Data Systems. Wspólnie z partnerem biznesowym usługi UniCloud – firmą Jelastic, opowiadaliśmy o rozwiązaniach chmurowych, nowych przepisach dotyczących ochrony danych osobowych (RODO) i związanych z tym wyzwaniami.

Na ten temat opowiadał CEO firmy Jelastic, Ruslan Synytsky, w prezentacji pt. „Jak zarobić na chmurze rozwiązując 5 największych problemów użytkowników usług chmurowych?” Konkludując prezentację wyróżnione zostały następujące problemy:

  1. Złożoność infrastruktury. Zarządzanie infrastrukturą zawsze stanowiło złożony problem, ponieważ trzeba mieć na uwadze wiele czynników, takich jak łączność, zarządzanie systemem operacyjnym, aktualizacje, bezpieczeństwo, wdrażanie aplikacji itp. Wykorzystanie chmury pomogło uprościć wiele rutynowych, ale złożonych zadań. A ogromna liczba firm właśnie rozpoczęła lub planuje migrację do chmury i szuka w tym profesjonalnej pomocy.
  2. Przepłacanie za infrastrukturę zabija biznes. Wielcy gracze na rynku usług chmurowych dyktują swoje zasady gry, sprawiając, że klienci cierpią z powodu nieuczciwych cenników, a także mają problemy z migracją do innych dostawców usług w chmurze. Konkurencyjny model wyceny i możliwość odejścia przyciąga klientów do mniejszych dostawców i na pewno sprawia, że pozostają na dłużej.
  3. Marnowanie czasu programistów na konfigurację serwera. Poświęcanie czasu programistów na zarządzanie infrastrukturą i odciąganie ich od programowania jest nieefektywnym podejściem wielu firm. Inwestowanie w narzędzia do automatyzacji zadań administracyjnych szybko się zwróci.
  4. Zgodność nowych technologii ze starszymi aplikacjami. Większość aplikacji, w szczególności dużych przedsiębiorstw, ma tradycyjną monolityczną architekturę, która prowadzi do złożoności podczas migracji do chmury i kontenerów. Odpowiednia kombinacja zestawów narzędzi i wiedzy specjalistycznej może z łatwością przekształcić to zapotrzebowanie w nowy kanał przychodów.
  5. Lokalizacja danych – opóźnienia oraz RODO. Biznes staje się coraz bardziej międzynarodowy. Klienci chmury są wszędzie i szukają dobrze funkcjonujących usług. Połączenie zestawu centrów danych, a nawet chmur w ramach jednej oferty może pomóc w zaspokojeniu potrzeb Twojej światowej sieci użytkowników. Również przechowywanie danych użytkowników lokalnie zwiększa zgodność z różnymi przepisami, m.in. zbliżającym się Rozporządzeniem Ochrony Danych Osobowych.

Więcej na temat stawianych wyzwań, dodatkowych wskazówek i możliwych rozwiązań można znaleźć w prezentacji ».